12.04.2021 Pazartesi 15:04
 
 Dedikodu
 Magazin
 Medya
 Haber
 Moda
 Sosyete
 Spor

İKİ AYI AŞKIN SÜREDİR PAŞAKAPISI KADIN TUTUKEVİ’NDE BULUNAN MANKEN TUĞBA ÖZAY’LA İLK GÖRÜŞEN, USTA GAZETECİ UĞUR DÜNDAR OLDU... ÖZAY, KİMİ ZAMAN HIÇKIRIKLARA, KİMİ ZAMAN KAHKAHALARA BOĞULDUĞU GÖRÜŞME SIRASINDA, YÜREĞİNİ, BEYNİNİ DÜNDAR’A AÇTI, YAŞADIKLARINI ANLATTI...

SESS
GİZLİ KALSIN
MY CABARET
FUGA
LUCCA
 
 

MANKEN Tuğba Özay, 'Çıkar amaçlı suç örgütüyle bağlantılı olduğu’ iddiasıyla yaklaşık iki aydır Paşakapısı Kadın Tutukevi’nde tutuklu. Tarihi tutukevinin ’Yabancılar Koğuşu’nda kalan Tuğba Özay, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tutukevleri Genel Müdürlüğü’nden alınan izinle, fırtınalarla dopdolu duygu dünyasını ARENA’ya açtı. İşte Özay’ın Uğur Dündar’ın sorularını cevaplarken kendi yaşamının eleştirisini de yaptığı "Bir Tutuklunun Günlüğü"nden çarpıcı bölümler:

İLK GÜN AĞIR ETKİLENDİM!

Uğur Dündar - Türkiye’nin en popüler, en çok para kazanan modeliydiniz. Ama günün birinde kendinizi Paşakapısı Tutukevinde buldunuz! Ne diyeceksiniz?


Tuğba Özay - Burada olmak demek mutlaka suçlu olmak demek değil. Aslında kim suçlu? Bunu da çok düşünüyorum. Her şeyi soruyorum, sorguluyorum, okuyorum, yazıyorum, insanlarla dertleşiyorum. Her şey var hayatın içinde! Çıkışlar olduğu gibi, inişler de var! Ama tekrar çıkışlar da var! İlk girdiğimde çok ağır etkilendim. Daha sonra, sağolsunlar gerek burada bulunan Türk ve yabancı tutuklular, gerekse başta ’Baba’ diye hitap ettiğim Cezaevi Müdürümüz Güngör Bey ve tüm tutukevi personeli, hepsi bana çok ama çok destek oldular. İlk gördüğüm şey... Tabii kapıda askerler duruyor, işte o an bir şaşkınlık ve büyük bir şok yaşadım. İçeri girerken; ’Anne baba sizi çok seviyorum’ diyebildim! Burada duygular çok inişli çıkışlı. Bir gün diyorsunuz ki ’Ben güçlüyüm, bu günler de geçecek!..’, hayata sımsıkı sarılıyorsunuz ama bir başka gün uyandığınız zaman da, ’Acaba hep burada mı olacağım’ diye düşünüyorsunuz!

AKLIM ALABİLDİĞİNE ÖZGÜR

U.D.- Tutukevi neler öğretti size?

T.Ö.-
Fiziksel anlamda tutukluyum, ama düşünsel anlamda hiç olmadığım kadar özgürüm! Düşünmeye çok vakit kalıyor. Her şeyi sorguluyorum, her gün bütün gazeteleri okuyorum. Yüzlerce mektup alıyorum ve beni yalnız bırakmayan herkese de çok teşekkür etmek istiyorum sizin aracılığınızla. Çünkü mektuplarla duygusallaşıyorsunuz, hüngür hüngür ağlıyorsunuz. Yeri geliyor mutlu oluyorsunuz, duygular karmakarışık oluyor.

YÜREĞİME SÖZ GEÇİREMEDİM

U.D.- Peki içtenlikle bir yaşam özeleştirisi yaptınız mı? ’Acaba beni tutukevine götüren yanlışları niçin yaptım?’ diye kendinizi sorguladınız mı?

T.Ö.-
Tabii sorguladım! Ben yüreğine söz geçirdiği yerde, beynine hükmedemeyen, beynine hükmettiği yerde yüreğini dizginleyemeyen bir insanım. Beni gerçekten rencide edebilecek herhangi bir yola sapmadım! Ama duygusal anlamda iniş-çıkışlarım oldu.

U.D.- Yani özel ilişkileriniz anlamında?

T.Ö.-
Evet, özel hayatımla ilgili; ama burada şunu söyleyebilirim, hiçbir zaman toplumun gözü önünde adı bir onunla bir bununla anılan veya öyle bilinen bir insan olmadım. Yargı önüne çıktığım zaman, şu an yaşadığım olayın da tamamen böyle bir konudan geliştiği ortaya çıkacaktır diye umuyorum.

15 ADIMLIK HAYATIM


U.D.- Kaç metrelik, ya da kaç adımlık bir avluda yürüyebiliyorsunuz?

T.Ö.-
Ben ’50 Adımlık Avluda’ diye bir şiir yazmıştım. Sonra ’Acaba adım sayısında yanılıyor olabilir miyim?’ diye düşündüm. ’ Kalktım saydım: Tam 15 adımlıkmış!..

U.D.- 15 adım!

T.Ö.-
Evet, 15 adımlık bir avludayım... Ki bunu yaşayan sadece ben değilim! Binlerce insan varsa burada, dünyanın birçok yerinde, ben de onlardan biriyim! O kadar enteresan ki, ağlamak isteseniz bile ağlayamazsınız! Ya da ben öyle hissediyorum; öyle olmalıyım diye düşünüyorum!

TUTUKEVİ OKUL GİBİ

U.D.- Yani ağlamamaya mı koşullandırıyorsunuz kendinizi?

T.Ö.-
Gözyaşlarım hep yüreğime akıyor! Çünkü gerçekten çok zor durumda olan insanlar var! Ve hayat öyle bir noktaya getirmiş ki o insanları... Bunu tarif etmek çok zor Uğur bey; yaşamak lazım! Bu anlamda burayı kendime bir okul gibi görüyorum. Buradaki insanların özgür hayatlarına kavuştukları zaman topluma kazandırılması gerektiğine inanıyorum. Bunun için ekonomi gerekiyor, bunun için insanlara iş imkanı gerekiyor...

U.D.- Siz tutuklandıktan sonra çeşitli şeyler yazıldı. En yaralayıcısı hangisiydi?

T.Ö.-
Bunları duyduktan sonra neredeyse ben bile suçlu olduğuma inanacaktım, çünkü çok yargısız infaz yapıldı. Bir de zaten camia olarak maalesef birbirimizin mutsuzluklarından mutluluk çıkarmasını çok iyi beceriyoruz! Ama örneğin bir haber çıktı, şok geçirdim! Yok, efendim ben bilmem kaç trilyon almışım, zeytinyağı fabrikası açmışım falan! Hatta öylesine magazinel boyuta taşıdılar ki, sevgili Hülya Avşar buraya kadınlara özel günlerinde kullandıkları bir şey gönderiyormuş! Bu da yalandı! Sağ olsun müdürümüz Güngör Bey izin vermişti voleybol oynamama, fakat herhalde verdiğine pişman oldu. Çünkü ilk kez başka bir avluya çıkabildiğim o gün, ayağım kırıldı! Bunda bile şaibe arandı! Bir de tabi o çok başka bir psikoloji. Mesleğimde 14. yılıma giriyordum bu sene. 14 yıldır sonuçta insanların karşısında bambaşka bir Tuğba Özay olarak çıkmışım. 7’den 70’e bir çok insanın sevgisini kazanmışım... Ve hastaneye öyle kelepçeyle girmek...

YÜZÜM GÜLÜYOR AMA...

U.D.- Üzücü bir durum!

T.Ö.-
Üzücü... Bakmayın yine hálá gülebiliyorum ama sadece yüzüm gülüyor! Tabii şurası (kalbini gösteriyor) başka! Çok başka! Ben yine de belki tutukevlerindeki insanların sesi olabilirim diye düşünüyorum!

Uğur Bey benim çelişkim doğarken başlamış

U.D.- Günlük tutuyor musunuz?

T.Ö.-
Her gün, günde 10-15 sayfa yazıyorum. Koğuştaki arkadaşlar, ’Ne buluyorsun bu kadar yazacak!’ diyorlar. Hatta bazen kelime haznemin yetmediğini düşünüyorum. Bazı duyguları anlatabilmem çok zor; duygular içeride saklı; fırtınalar kopuyor. Uğur Bey biliyor musunuz, benim hayat çelişkim doğarken başlamış, çünkü hemşire bebekleri karıştırmış!

U.D.- Zor olmuş mu bebekleri ayırmak?

T.Ö.-
Hemşire bir bebek getirmiş, o sırada babamın yanında bir arkadaşı varmış. Annem de odasındaymış. Babam hissetmiş uzaktan. Yani kan çekmemiş. ’Hayır’ demiş! ’Bu benim kızım değil!’ Babamın yanındaki arkadaşı da ’Olur mu ya, bak ne güzel, sevimli bebek!’ demiş, sevmiş okşamış. Ama babam, ’Hayır bu kızım değil!’ diye ısrar etmiş. Hemşire; ’Olur mu öyle şey, sizin kızınız’ derken, bir bakıyorlar ki künyeye, hakikaten ben değilim!. Benim adım ’Nihal Tuğba Özay’, künyede başka bir isim yazıyor! Yani bütün karışıklık orada başlamış aslında...

Bu röportajın tamamı bu akşam CNNTürk ve Kanal D’de

Tuğba Özay en çok neyi özledi? Özgürlüğüne kavuştuğunda neler yapmayı planlıyor? Modelliğe kaldığı yerden devam mı edecek, yoksa bırakacak mı? Hedefinde ne var? İlk kez okuduğu şiirlerini kimler için yazdı? Günlüğünde kimlerin resimlerini çizdi? Çok özel açıklamalar ve özeleştirilerle dopdolu röportajın tamamı bu akşam ARENA’da. Usta gazeteci Uğur Dündar yönetimindeki ARENA saat 22.00’de CNN TÜRK, aynı gece Kanal D’de ekrana geliyor... ARENA’yı sakın kaçırmayın!

 

HÜRRİYET

 15.10.2007 10:50:42 


Bu haber toplam 1442 kez okundu.
   
 Diğer Haberler
ARALIK AYINDA HAFTA İÇİ HER GÜN İZLEYİCİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANAN “ANA OCAĞI”NIN SETİNE SÜRPRİZ ZİYARET!..

FLAŞ! TVEM'DE ÜST DÜZEY ATAMALAR GERÇEKLEŞTİ! PEKİ KADROYA HANGİ İSİMLER KATILDI? DETAYLAR BU HABERDE!..

FLAŞ! BİR DİZİYE DAHA VEDA ZAMANI GELDİ! SEVENLERİNE KÖTÜ HABER! SEVİLEN DİZİ FİNAL YAPACAK!..

FLAŞ! RATINGLER BELLİ OLDU! KARADAYI ZİRVEDE! YAPIMCISININ "KAST" KULLANDIĞI ORTAYA ÇIKAN SEDA SAYAN ANINDA 5 SHARE'E DÜŞTÜ! LİSTE İÇİN TIKLAYIN!..

'KİM KORKAR HAİN KURTTAN' ADLI OYUNU İZLEYEN FERİDUN DÜZAĞAÇ, YENİ STİLİYLE DİKKAT ÇEKTİ!..

FLAŞ! STAR MEDYA GRUBU VE KANAL 24 İLE AKŞAM VE GÜNEŞ GAZETELERİNİ ELİNDE BULUNDURAN ETHEM SANCAK, YAYIN YÖNETMENLERİYLE YOLLARINI AYIRDI!..

AHMET KURAL AÇIKLADI! FENOMEN DİZİ KARDEŞ PAYI’NIN YAYIN TARİHİ BELLİ OLDU!..

YAPTIĞI FLAŞ IŞİD BENZETMELERİYLE GÜNDEME OTURAN VE CİDDİ ŞEKİLDE ELEŞTİRİLEN LEMAN SAM'DAN YENİ BİR AÇIKLAMA DAHA!..

FLAŞ! RATINGLER BELLİ OLDU! HAYAT YOLUNDA İLE GÜZEL KÖYLÜ'NÜN ZİRVE YARIŞI!.. iŞTE TÜM SONUÇLAR!..

FLAŞ! RATINGLER BELLİ OLDU! O SES TÜRKİYE VE KADERİMİN YAZILDIĞI GÜN ZİRVEYE KONDU! PEKİ KÜÇÜK AĞA'DA DURUMLAR NE? İŞTE TÜM SONUÇLAR!..

FLAŞ! OZAN GÜVEN, GEÇTİĞİMİZ GECE DÜZENLENEN "ÜMMÜ SIBYAN:ZİFİR"İN GALASINDAN KAÇTI! HEMDE BAKIN NEDEN?

YENİ DİZİSİ "SERÇE SARAYI" İÇİN SONGÜL ÖDEN BAKIN HANGİ ÜNLÜ OYUNCUYA GÖZÜNÜ DİKTİ?

FLAŞ! BU TARZ BENİM YARIŞMASINDAN TV8’DE SUNUCU OLABİLMEK İÇİN BİLEREK ELENDİ İDDİALARINA NUR BOZAR’DAN YANIT GELDİ!..

FENOMEN YARIŞMA BU TARZ BENİM’DE DUYGU FIRTINASI! YARIŞMACI ÖNCE AĞLADI SONRA GÖBEK ATTI!...

FLAŞ! RATINGLER BELLİ OLDU! KARADAYI ZİRVEYE OTURDU BİR KERE! BENİ AFFET VE ULAN İSTANBUL ZİRVEYE YAKIN! İŞTE TÜM SONUÇLAR!..

FLAŞ! ÜNLÜ KOMEDYEN İSMAİL BAKİ TUNCER’DEN SURVIVOR İLE İLGİLİ ŞAŞIRTAN İTİRAFLAR!..

KARA PARA AŞK DİZİSİNİN BAŞROL OYUNCUSU ENGİN AKYÜREK'İN YER ALDIĞI AFİŞLER, DUBAİ SOKAKLARINI SÜSLEDİ!..

FLAŞ! BU TARZ BENİM PROGRAMINDAN BİLEREK ELENEN NUR BOZAR İÇİN ŞOKE EDEN İDDİA!..

FLAŞ!.. YAKIŞIKLI OYUNCU KEREM BURSİN İLE SEVGİLİSİ YAĞMUR TANRISEVSİN’İN YOLLARI AYRILDI MI?.. İŞTE HABERİN DETAYLARI!..

FLAŞ HABER! ÜNLÜ İSİM EVİNİN BANYOSUNDA ÖLÜ BULUNDU! FLAŞ HABERİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN!..

 
E-Posta
irtibat@magazinmerkezi.com

Telefon
0 212 283 54 54

   İletişim
   
Copyright 2007 Magazin Merkezi